Уважаеми госпожи и господа,
По повод обявения от Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство” ограничен конкурс с предмет:
,,Разработване на концептуален архитектурно-градоустройствен проект за площад „Света Неделя”, гр. София” в последните дни бяха проведени няколко срещи с представители на Камарата на архитектите в България, на които бяха дискутирани въпроси относно условията на конкурса и възможността за участие на по-голям брой български архитекти в него. В резултат на обсъжданията бе постигнато споразумение за запазване формата на конкурса и промяна на конкурсните услови с цел по-широко включване на българските архитекти в него.
Поради тези причини към момента спираме конкурсната процедура, докато бъдат подготвени и одобрени промените в конкурсните условия, след което конкурсът ще продължи.
Ще Ви уведомим допълнително за промените в условията и новите срокове за подаване на оферти.
Екипът на Направление „Архитектура и градоустройство“, Столична община
Днес приключи работата на журито в първия етап от международния конкурс за идеен проект за обновяване на площад „Св. Неделя“ в историческия център на София. Определени са седемте участника, на които Столична община ще изпрати покани да разработят идейни проекти:
В международното жури участваха арх. Борислав Игнатов и доц. Йорданка Кандулкова – представители на Камарата на българските архитекти, арх. Григор Дойчинов – представител на Съюза на архитектите в България, арх. Сергей Кузнецов – главен архитект на Москва, арх. Марлена Хапах – главен архитект на Варшава, арх. Йони Бабоци – директор на департамента по териториално планиране и градско развитие на Тирана, арх. Мартин Аарц от Ротердам, арх. Сотирис Цолус от Атина, работещ в Дубай, арх. Галина Тачиева, която работи в САЩ, представителите на Регионален исторически музей София – д-р Венета Ханджийска, инж. Борис Чилев и арх. Валентина Върбанова, арх. Ясен Кьосев от Университета по архитектура, строителство и геодезия и Мария Маханджиева – юрист от Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столична община. Председател на журито беше г-жа Малина Едрева – председател на постоянната комисия по образование, наука, култура и културно многообразие към СОС.
Столична община ще уведоми всички участници в конкурса за решението на журито и след изтичане на срока за обжалване ще покани избраните седем колектива да представят идейни проекти. Очаква се в края на ноември да бъде избран победителят, на който Столична община ще възложи изработването на проектите за обновяване на площада.
РАЗРАБОТВАНЕ НА КОНЦЕПТУАЛЕН АРХИТЕКТУРНО-ГРАДОУСТРОЙСТВЕН ПРОЕКТ ЗА
Столична община обявява открит конкурс за възстановяване, обновяване и изграждане на площад „Света Неделя” и прилежащите му публични пространства. Целта е да се създаде мрежа от общодостъпни пространства, като се запази тяхната идентичност.
14 февруари 2019 г.
Начало
на конкурса
29 април 2019 г.
Краен срок
за задаване на
въпроси
8 май 2019 г.
17:30 ч. (българско време) – Краен срок за подаване на заявления за участие
20 и 21 юни 2019 г.
Извършване на предварителен подбор за намаляване на броя на кандидатите от журито
14 ноември 2019 г.
28 и 29 ноември 2019 г.
Журиране на конкурсните проекти
Обявяване на резултатите
Възложителят определя обща сума за награди
към участниците в конкурса в размер на
първа награда
60 000 лв.
50 000 лв.
40 000 лв.
30 000 лв.
Носителят на първа награда ще бъде поканен за договаряне със Столична община за изготвяне на технически и работен проект.
Борис Подрека е прекарал детството си в Триест. Учи скулптура във Венеция и архитектура във Виена, където се премества през 60-те години, завършва през 1968 г. Различните посоки, по които е поемал в животът му, намират отражение в творчеството му в областта на архитектурата и културата.
Борис Подрека живее и работи във Виена и Венеция.
Той е гостуващ професор в Лозана, Париж, Венеция, Филаделфия, Лондон, Виена, Харвард-Кеймбридж (Бостън), а от 1988 г. е редовен професор в Техническия университет в Щутгарт и директор на Института по архитектурно проектиране и теория на пространството.
Носител е на следните отличия и награди: Кавалер на ордена за изкуство и литература, Париж; Награда за постижения в областта на архитектурата, Виена; Наградата „Йоже Плечник”, Любляна; Награда „San Giusto d’Oro”, Триест; Златен орден за заслуги в служба на община Виена; Награда “Vergilius d’Oro”, Мантуа; доктор хонорис кауза на Университета в Марибор и на Университета в Белград, почетен член на академиите на науките и изкуствата на Словения, Хърватия и Сърбия, почетен член на Асоциацията на германските архитекти.
Борислав Игнатов е архитект с богат български и международен опит. Завършил е архитектура в УАСГ София и след това в Колумбийския университет на Ню Йорк. Работил е като архитект 10 години в САЩ – Ню Йорк и Бостън. В момента е Председател на Управителния съвет на Камара на архитектите в България. Специализира в жилищни, обществени и промишлени сгради. |
Доц. д-р Венета Ханджийска-Янкулова е археолог с над 15-годишна практика на терен. От 2012 г. е щатен преподавател в Катедра „Култура, историческо наследство и туризъм” към Университета по библиотекознание и информационни технологии. Едновременно с това, води специализиран курс на студенти в специалност „Археология” към СУ „Св. Климент Охридски”. През 2017 г. е избрана за директор на Регионален исторически музей – София. Ръководи проучвания на територията на Национален археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле” и на обект „Римска вила и селище при с. Сухаче”. Член е на Постоянната комисия по Хуманитарни науки и изкуства към Националната агенция по оценяване и акредитация. Научните й интереси са в областта на античната археология. Автор е на монографията „Трапезна керамика от елинистическия град Кабиле” и на редица статии, посветени на керамичното производство, търговските контакти, селищно развитие и градоустройство през античността.
Галина Тачиева е специалист по градоустройство, градски дизайн и архитектурен дизайн с повече от двадесет години опит в областта на устойчивото градско развитие, обновяването на градската среда, управлението на разрастването на градските райони, основано на формата „код за регулиране на използването на земята за постигане на специфична градска форма”. Тя е автор на всепризнатото Ръководство по обновяване на предградията/ Sprawl Repair Manual (Island Press)/ и на модула Смарткод за обновяване на предградията /SmartCode Sprawl Repair Module/.
Тъй като владее няколко езика, Тачиева има опит в работата по проекти в Съединените щати, Латинска Америка, Европа и Русия, включително по теми като регионални планове, опазване на околната среда, нови общности, курортни градове, градски центрове и плътно градско застрояване, както и търговски, институционални и жилищни сгради. Управлява сложни проекти и колективи, ръководила е интензивни сесии за планиране и други обществени процеси – от инициирането на проекта до осъществяването му.
Тачиева има активна гражданска позиция. Член е на Конгреса за нов урбанизъм (CNU) и ръководи неговата национална инициатива за модернизиране на предградията. Член-основател е на Съвета за европейски урбанизъм (CEU) и чете лекции по цял свят. Била е гостуващ лектор и критик по дизайн в Харвардския университет, във Федералния университет на щата Рио де Жанейро (UNIRIO) и в Университета в Маями.
Григор Дойчинов завършва архитектура в УАСГ и в Аахен. В продължение на осем години след завършването си практикува архитектура и урбанизъм у нас и в Германия. Ръководител е на колектив, подготвил изследване за жилищните квартали в централната градска част на София (1984-1989). През 90-те години започва работа като преподавател в Техническия университет в Грац, Австрия. Автор на редица изследвания в областта на урбанизма и културно-историческото наследство, на проекти за съхранение и адаптация на историческия център Наблус в Палестина и на културно-историческия резерват в Бенарес на река Ганг в Индия, както и на жилищни комплекси в Централна Европа.
Дейвид Басулто е завършва архитектура в Папския католически университет в Чили (2006). Основател и главен редактор на ArchDaily и неговите онлайн версии на английски, испански, португалски и китайски език. Мисията на ArchDaily е „да подобри качеството на живот на 3-те милиарда души, които живеят и ще живеят в градовете през следващите 40 години чрез вдъхновение, знания и с възможностите на архитектите, които се сблъскват с това предизвикателство.” Бил е член на жури на няколко конкурси за в областта на дизайна в Латинска Америка, Северна Америка, Европа и Азия.
Седалището на ArchDaily се намира в Сантяго, Чили, изданието има офиси и осъществява дейност в Пекин, Мексико Сити, Сао Пауло, Богота и Лима.
Дейвид Басулто е изнасял лекции в Харвард (Бостън, САЩ), Escola do Cidade (Сао Пауло, Бразилия), Институт „Стрелка“ (Москва, Русия), Университет Цинхуа (Пекин, КНР), Монтерейски технологичен институт (Монтерей, Мексико), Католическия университет ( Сантяго, Чили), Центъра за архитектура (Ню Йорк, САЩ) и пред годишното събрание на Американския институт на архитектите (Атланта, САЩ).
Работил е като уредник и куратор на архитектурни биеналета, изложби и списания, както и като член на жури на конкурси по дизайн и архитектурни награди. Той е куратор на павилиона на скандинавските страни на Венецианското биенале за архитектура през 2016 г. е удостоен с титлата „Предприемач Endeavour“ от фондация „Ендевър“ в Ню Йорк, получава Националната награда за иновации от правителството на Чили през 2012 г.
Йони Бабоци е урбанист и архитект. Понастоящем работи като изпълнителен директор в департамента по териториално планиране и градско развитие в община Тирана, ръководейки екип от над 100 архитекта, урбаниста и инженера.
Предишният му опит включва работа в частния сектор, редица успешни участия в международни архитектурни конкурси, в следствие на дългогодишния си опит стартира нов вид планиране и проектиране за албанското правителство, наречено Atelier Albania.
Той е изключително страстен по отношение на архитектурата и планирането и понастоящем е насочен към изучаването на иновациите в градското преустройство, като в същото време използва по-устойчиви, приложими и функционални методи за планиране.
Доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова е член на Българския национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места, ИКОМОС.
От 1996г. е редовен преподавател в Архитектурния факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София по „Опазване на архитектурното наследство“. Ръководител на катедра „История и теория на архитектурата“. Работи в “Националния институт за недвижимо културно наследство” като проектант, научен сътрудник и инспектор, а в периода 2010-2011г. е негов директор. Автор е на редица научни публикации и доклади, посветени на опазването на културното наследство. Професионалният й опит включва още устройствено планиране на исторически територии, консервация, реставрация, експониране и адаптация на архитектурни и археологически недвижими ценности и съвременно архитектурно творчество.
Г-жа Малина Едрева е председател на групата на политическа партия ГЕРБ в Столичен общински съвет. Председател е на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие /от 2007 г./, член на постоянната комисия по икономика и собственост. Вицепрезидент e на бюрото на Европейския комитет на районите. Висшето си образование завършва в Пловдивския университет със специалност Биология и химия. По-късно специализира културология в Италия, „Управленски умения” в Българското училище за политика, „Лидерство” в Институт ASPEN /Франция/.
Мария Механджиева е магистър по „Право“. Работи в администрацията на НАГ – СО от 2013 г., по настоящем главен юристконсулт в дирекция “Градско и пространствено планиране и недвижимо културно наследство” към Направление “Архитектура и градоустройство” в Столична община. Участвала е в подготовката на документациите и е член на комисиите в процедурите по ЗОП, в които Столична община е възложител. Била е член в състава на журито в конкурси в областта на градоустройството.
Марлена Хапах архитект и градостроител, ръководител на департамента по Архитектура и пространствено планиране във Варшава. Тя е завършила факултета по архитектура във Варшавския технологичен университет. В периода 2012-2015 г. е вицепрезидент, а от 2015 до 2016 г. е президент на Варшавския филиал на Асоциацията на полските архитекти. Преди да стане главен архитект на Варшава, тя е член-основател на неправителствената организация “Odblokuj” (англ. Un-Block), която работи заедно с местните жители за съживяване на градските пространства.
Мартин Аарц е завършил Техническия университет в Делфт със специалност „Архитектура и градоустройство“ през 1982 г. От 1984 г. до 2005 г. работи като проектант по градоустройство на Ротердам. Сред неговите проекти са новата Централна гара и района, преустройството на крайбрежната линия, историческия център, идейният проект за централната част на града и др. От 1984 г. досега е преподавател в Ротердамската академия по архитектура. Преподавател е в Техническия университет в Делфт. От 2005 до 2017 г. е началник на отдела за градоустройство в община Ротердам. Освен това преподава и в Академията по архитектура в Амстердам.
Паоло Дезидери завършва архитектура в Рим през 1980 г. Той е професор от 1985 г., а от 2000 г. е професор по Архитектурно проектиране в Архитектурното училище на Римския университет „Рома Тре”. Той е гостуващ професор в много архитектурни училища.
Той е главен архитект и основател на ABDR Architetti Associati, заедно с Мария Лора Арлоти, Микеле Беку и Филипо Раймондо. Неговата архитектурно студио е основано през 1982 г. Работата му се фокусира предимно върху мащабни инфраструктурни и културни проекти както в публичния, така и в частния сектор, както и в жилищни комплекси с висока плътност. Някои от проектите на ABDR трябва да бъдат споменати: италиански павилион на Expo Astana 2017, новата високоскоростна жп гара в Казабланка, новата високоскоростна железопътна гара „Roma Tiburtina“, новата опера във Флоренция, обновяването на Националния Археологически Музей в Реджо Калабрия, новите метростанции на линия В1 в Рим, реконструкцията на „Palazzo delle Esposizioni“ и обновяването на „ex-serra Piacentini“ в Рим.
Той има много публикации като негови статии се появяват редовно в големи архитектурни списания. Автор е на редица критични и теоретични текстове за архитектурно и градско проектиране.
Сергей Кузнецов е назначен за главен архитект през 2012 г.. През 2001 г. завършва Московския архитектурен институт със специалност архитектура. През 2010 г. Сергей Кузнецов е съавтор на проекта и дизайна на изложбата Фабрика Русия в руския павилион на XII-то архитектурно биенале във Венеция. През 2012 г. на XIII-то архитектурно биенале във Венеция, той е съкуратор и съавтор на дизайна на изложбата в руския павилион, която получава награда „Специално внимание” на журито на Биеналето. Със заповед на кмета на Москва от 20 август 2012 г. Сергей Кузнецов е назначен за главен архитект на Москва, той е първи заместник-председател на комисията по архитектура и градоустройство на Москва. По инициатива на Сергей Кузнецов са организирани повече от 50 архитектурни конкурса с различен мащаб – от градоустройствени проекти и сгради в ключови точки на града до конкурси за фасади и дори отделни елементи на сгради. Сергей Кузнецов почти винаги участва в журито на тези конкурси или е негов председател. Всяка година под ръководството на Сергей Кузнецов се провеждат образователни изложби и конференции под надслов „Удобен град” и „Отворен град”.
След като основава и ръководи RMJM Истанбул в продължение на шест години, Сотирис Цолус се присъединява към RMJM Dubai като директор по дизайна в началото на 2018 г. Преди това Сотирис Цолус е работил в Атина, където е роден и израснал, Глазгоу, където е учил, и Виена и Куала Лумпур, където е работил. Разнообразните среда и изисквания на различните градове са научили арх. Цолус как да се справя по подходящ начин с безбройните архитектурни предизвикателства, като същевременно остава уникален в своето архитектурно изразяване.
Сотирис работи по множество разнообразни проекти, в много сектори на промишлеността, от широкомащабни смесени проекти и общи градоустройствени проекти до по-малки ландшафтни и градски проекти.
Площад „Света Неделя” е възлов елемент от централната градска част, която представлява най-голямото по площ и концентрация пространство с изявен публичен характер и изразено ядро на центровата система на град София.
Елементите на територията са тясно обвързани помежду си в единна развиваща се жизнена система чрез разнообразните възможности за достъп и придвижване и благодарение на късите връзки между преливащите едно в друго представителни, културни, развлекателни и търговски функции в рамките, около и по протежение на разнообразните като мащаб площади, градини, булеварди и улици, обществени сгради и комплекси.
В заданието ще намерите цялата необходима информация, за изработване на проекта, както и линкове към всички допълнителни ресурси: DWG файлове, карти, снимки, досегашни проекти и проучвания, документи и декларации.
ZIP, 1.09 GB